Srbija od sredine ove godine ima dostupnu najsavremeniju imunoterapiju za lečenje nejčešćeg oblika raka jetre hepatocelularnog karcinoma (HCC) čiji su vodeći faktori rizika infekcije virusima hepatitisa B i C, rečeno je danas na konferenciji povodom obeležavanja Meseca podizanja svesti o karcinomu jetre održanoj u Beogradu.
Hepatocelularni karcinom predstavlja najčešći oblik raka jetre i nalazi se na petom mestu po učestalosti pojavljivanja, a na trećem mestu po smrtnosti.
Mogućnost lečenja definiše stadijum bolesti a kako bi se omogućila adekvatna nega za one koji boluju od HCC-a važne su sve karike u lancu zbrinjavanja u zdravstvenom sistemu kao i učešće svih važnih specijalnosti u donošenju zajedničke odluke o lečenju, rekli su stručnjaci i predstavnici pacijenata koji su još jednom ukazali na značaj preventivnih pregleda i testiranja na virus hepatitisa.
Kako je danas rečeno, “struka stalno apeluje da se svi građani bar jednom u životu testiraju na viruse hepatitisa, a ako postoji ponovljeni rizik za ove infekcije i više puta”.
Predsednica Udruženja za bolesti jetre Hronos i potpredsednica evropskog udruženja za bolesti jetre ELPA, Ivana Dragojević istakla je da prevencija ove bolesti kroz lečenje hepatitisa B i C igra ključnu ulogu u smanjenju učestalosti HCC-a.
“Velika stvar u prevenciji ove infekcije je vakcina koja je u Srbiji deo obaveznog programa imunizacije i dobija se odmah po rođenju. Ona štiti od hepatitisa V i D, a tako i od ciroze jetre i naprasne srčane smrti”, istakla je Dragojević.
Ona je dodala i da kod pacijenata koji već imaju cirozu, izlečenje hepatitisa C smanjuje rizik od HCC-a ali da on nije u potpunosti eliminisan i da je potrebno nastaviti sa redovnim nadzorom, zbog čega se apeluje na sve građane da se bar jednom u životu testiraju na hepatitis V i C.
“Posebno treba apelovati na upućivanje na redovine ultrazvučne i druge kontrolne preglede jetre, osobe koje su u povišenom riziku od dobijenja hepatocelornog karcinoma, kao što su osobe koje imaju hroničnu bolest jetre, imaju ili su imali infekciju hepatitisa B i C, gojazne osobe, osobe koje konzumiraju prekomerne količine alkohola. Ono što je cilj za naredni period je usvajanje plana za prevenciju i kontrolu virusnih hepatitisa u Republici Srbiji za period od 2003. do 2028. godine”, rekla je Dragojević.
Infektolog Ivana Milošević istakla je da uprkos napretku u lečenju odmaklog HCC-a izlečenje još nije nemoguće ali da su pacijentima u Srbiji postale dostupne neke od najsavremenijih terapija koje mogu da produže njihov tok bolesti i ukupno preživljavanje.
Prema podacima Registra za rak Republike Srbije u periodu od 2016. do 2021. godine od malignih tumora jetre i žučnih puteva u proseku je obolelo 855 osoba i umrlo 717 ljudi.
Kako je istaknuto, pravovremena dijagnostika i adekvatno lečenje su ključni u borbi sa ovom opakom bolešću.