Grad Sremska Mitrovica organizovao je dodelu opreme za šivenje korisnicima u okviru projekta „Kreiramo mogućnosti za krojenje novog života” u holu Gradske uprave. Nosilac projekta je Grad Sremska Mitrovica, dok su projektni partneri Regionalna razvojna agencija Srem, Centar za ekonomsko unapređenje Roma, Klaster socijalnog preduzetništva Vojvodina i Unija poslodavaca Vojvodine.
Projekat „Kreiramo mogućnosti za krojenje novog života” implementira se kroz program „Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji” – Inicijativa za inkluziju 3, a sprovodi u okviru Nemačke razvojne saradnje, koji realizuje Nemačka organizacija za međunarodnu saranju GIZ, u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Dražen Riđošić, načelnik Gradske uprave za socijalnu zaštitu i zaštitu životne sredine rekao je: „Grad Sremska Mitrovica je u okviru projekta Kreiramo mogucnosti za krojenje novog zivota obezbedio 10 mašina za šivenje za 10 žena koje će u narednom periodu šiti promotivni materijal za naš grad. Dakle, osim šivaćih mašina i neophodnog materijala za šivenje, grad je obezbedio i posao za ove osobe. Na ovaj način grad Sremska Mitrovica je obezbedila generisanje prihoda za 10 porodica. Takođe u okviru projekta, u toku je obuka za reciklažu tekstila. A uskoro nas očekuje dodela opreme i materijala za 6 biznis planova. Zaista puno aktivnosti i konkretna pomoć građanima Sremske Mitrovice“.
Kako je rekla Slađana Todorović, predsednica organizacije Centar za ekonomsko unapređenje Roma, taj centar je uključen u sve aktivnosti i komponente projekta: „Završila se jedna faza, komponenta projekta, dodeljivanjem 10 šivaćih mašina i kompletne opreme. Obuku je prošlo20 žena koje su se prijavile za to i od njih je izabrano10 da danas dobiju šivaće mašine, to su žene iz socijalno ugroženih kategorija, Romkinje, penzionerke sa malim primanjima, samohrane majke. Osim toga, one neće dobiti samo neophodan materijali i nisu prepušteni sami sebi, oni će dobiti i posao, dakle Grad Sremska Mitrovica obezbedio je za njih da šiju promotivni reklamni materijal za potrebe Turističke organizacije i na ovaj način one, ne samo da su dobile materijal nego je obezbeđen i prihod koji će one kasnije sticati. U narednom periodu ćemo im pomoći da ne rade samo torbe, nego i druge predmete koji su neophodni, koji mogu da koriste i drugim građanima, firmama koje su zainteresovane za pomoć ovim ženama koje žele da rade.”
Sledeća faza projekta, prema njenim rečima, je dodela materijala i opreme za šest biznis planova kako bi šest porodica, takođe iz socijalno ugroženih kategorija, moglo da generiše svoje prihode. Reč je o ljudima koji već rade nešto poput uređenja dvorišta, čišćenja zgrada, tu su keramičari i zidari koji će dobiti neophodan materijal da bi nastavili sa radom. Treća komponenta projekta je obuka 20 osoba u firmi za reciklažu tekstila, od kojih će 15 dobiti posao na neodređeno vreme.
Katarina Vasiljković Marković korisnik projekta: „Prvo bih htela da se zahvalim svima koji su doprineli da danas budem ovde, posebno bih izdvojila našu Slađu o kojoj bih mogla da svedočim, o njenom zalaganju, trudu, takođe hvala Vesni koja se jako trudila da nam prenese znanje vodila nas je kroz obuku. Za mene ovo jako mnogo znači, dosta toga su nas naučili. Osim toga što dobijamo mašine, imali smo besplatnu obuku. Za nas je od posebnog značaja to što nam je već obezbeđeno tržište rada.”