Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će pregovori o ceni gasa sa Rusijom početi posle 10. maja, navodeći da Srbija zavisi 100% od ruskog gasa, kao i da iz Rusije uvozi 60% nafte, te da trenutno ne može da se govori o diverzifikaciji u snabdevanju gasom.
„O kakvoj diverzifikaciji da govorimo? Mi ćemo tek za dve godine imati mogućnost da nešto dođe do Srbije odnekud, ali pitanje je šta da dođe. Mi tek radimo bugarski interkonektor, a Bugari tek treba da raspišu tender narednih dana, pa onda još najmanje 300 dana da ga izgrade sa svoje strane. Šta da dovedemo? Odakle? To ne pada s neba“, rekao je Vučić novinarima u Berlinu posle sastanka sa ministarkom spoljnih poslova Nemačke Analenom Berbok.
Podsetio je i da Nemačka koristi 55% ruskog gasa, kao i da energenti postaju ogroman problem.
„Mi sad s Rusima krećemo u pregovore, iza 10. maja, o ceni gasa i svemu drugom. Sa naftom imamo više problema. Da li ćemo Južnom družbom, odnosno Janafom, da dovozimo naftu, jer drugačije ne možemo, a sad ko je sankcionisan, ko neće biti, to nam tek ostaje da proučavamo“, kazao je Vučić.
Prema njegovim rečima, poslednjih mesec dana Srbija kupuje 60% ruske nafte umesto iračke, jer je ruska jeftinija i ona dolazi preko Jadranskog naftovoda.
Vučić je kazao da je trenutno nemoguće da se dobija nafta preko Crnog mora.
„Šta sad, da je dovlačimo u baržama svaki dan i da ne koristimo naftovod? Zato se bune Mađari i Sovaci čiji ministar energetike kaže da će to biti pakao i da će to uništiti evropsku ekonomiju“, naveo je Vučić.
On je podsetio i da je gas važan za privredu, te da je veliki broj fabrika u Srbiji sa nemačkim kapitalom i da su od 15 najvećih izvoznika, pet nemačke kompanije, a u 100 najvećih fabrika u Srbiji je 50 nemačkih.
„Mi sad hitno moramo da radimo skladista za naftu, o čemu pregovaramo sa Britancima. Moramo da vidimo kako da dogradimo skladišta gasa, da za dve godine imao milijadru kubnih metara negde da stavimo da bismo imali gasa za tri meseca“, naveo je predsednik Srbije.
Istakao je i da Srbija ima najjeftiniju struju, hleb i jestivo ulje u Evropi i najavio da će narednih dana država da utvrdi se koliko hrane i energenata raspolaže.