Obeležavajući 22. godišnjicu od početka NATO bombardovanja, u znak sećanja na stradale, položeni su venci i cveće na Spomen-ploču u Masarikovoj ulici. Poslata je poruka mira da se ovakvi zločini nikada više ne ponove.
Na dan početka bombardovanja Grad Sremska Mitrovica svake godine organizuje komemorativni skup posvećen stradalim Mitrovčanima u NATO agresiji ali ove godine obeležavanje je održano u skladu sa propisima vanrednе situacije i epidemiološkim merama protiv širenja virusa kovid 19.
Minutom ćutanja, odata je pošta svim žrtvama bombardovanja. Vence i cveće u znak sećanja na stradale Mitrovčane na spomen-obeležje u ime Grada Sremska Mitrovica položili su predsednik Skupštine grada Ilija Nedić i Bogdan Kuzmić pomoćnik gradonačelnice.
„Slike i sećanja ne blede. Prošlo je 22 godine od najgnusnije agresije na našu zemlju. Ponovo smo ovde da odamo pomen nastradalima. Naša je obaveza da čuvamo sećanja i da ta ista sećanja prenesemo na buduće generacije”, rekao je pomoćnik gradonačelnice Bogdan Kuzmić.
Na današnji dan zemlje NATO pakta napale su Saveznu Republiku Jugoslaviju i naneli veliku materijalnu štetu, odnet je i veliki broj ljudskih žrtava. Više od 2.500 građana Jugoslavije izgubilo je živote, a više od 12.500 građana je ranjeno, od čega je pet žrtava bilo sa teritorije Sremske Mitrovice. Teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, crkve i manastiri.
Vence su na spomen-obeležje položili i predstavnici SUBNOR-a, Gradskog odbora Socijalističke partije Srbije, Udruženja ratnih vojnih invalida i Udruženja srpskih ratnih veterana.
Napad na Srbiju, odnosno SRJ, izvršen je bez odobrenja Saveta bezbednosti UN, što je bio presedan. Gotovo da nema grada u Srbiji koji se tokom 11 nedelja napada nije našao na meti.
Četvorica Mitrovčana su izgubili živote kao pripadnici Vojske Srbije, u ratnim dejstvima, dok je Ljiljana Veliki bila civilna žrtva rata. Ona je poginula u dvorištu svoje kuće prilikom bombardovanja kasarne „Boško Palkovljević Pinki”.