I mlada Mitrovčanka učesnica Dečjeg naučnog kampa mašine budućnosti

Centar za promociju nauke (CPN) je javna institucija, koju je osnovalo Ministarstvo nauke Srbije sa zadatkom da promoviše nauku i tehnologiju. Centar, u skladu sa svojim mandatom, programe i aktivnosti sprovodi radeći sa istraživačkim i obrazovnim institucijama u Srbiji i širom sveta, a blisko sarađuje i sa republičkim ministarstvima, medijima i privatnim sektorom.

U saradnji sa partnerima, Fondacijom Divac i Fondacijom NCR, Centar je pokrenuo projekat Obrazovanje za digitalno društvo, namenjen podršci srednjim školama i STEM obrazovanju u našoj zemlji. Pored raznovrsnih aktivnosti i dešavanja, CPN je u okviru ovog projekta organizovao letnji Dečji naučni kamp u Novom Sadu, namenjen đacima srednjih škola u Vojvodini.

U prostoru Rektorata Univerziteta u Novom Sadu, kamp je realizovan kao deo sedmog izdanja nacionalne manifestacije art+science: EkOtisak. Manifestacija se prvi put organizuje u Novom Sadu i deo je programa Evropske prestonice kulture. Celokupni program bio je posvećen temama ekologije, održivosti i klimatskih promena, u kontekstu povezivanja nauke, umetnosti i mejkers pokreta.

Sa ciljem podrške razvoju naučne, klimatske i digitalne pismenosti kod mladih, ali i šire populacije, radovi koji su nastali tokom kampa bili su deo izložbe u paviljonu Rektorata Univerziteta u Novom Sadu. Uz pomoć naučnih komunikatorki i komunikatora Centra za promociju nauke nastali su radovi koji nastoje da adresiraju važne probleme u vezi sa klimatskim promenama.

Naša Mitrovčanka, Tatjana Imbrišić, bila je deo Tima „CAT“ odnosno „Climate Anxiety Therapy“, koji su uz nju još činili činili i Dijana Konjuhovac i Darko Puljić. Njihov rad je veoma aktuelan i može se smestiti u najbližu budućnost. Broj ljudi uzrasta od 16 do 25 godina, koji pate od klimatske anksioznosti, svakodnevno raste. Borba protiv klimatske anksioznosti je veoma težak i dugotrajan proces. Climate Anxiety Therapy je vizualizacija aplikacije koja ima cilj da pomogne ljudima u toj borbi. Ona sadrži leksikon pod imenom „Otpor klimatskoj anksioznosti“, zanimljive činjenice i savete o klimatskim promenama i anksioznosti, praktične zadatke za samopomoć i pomoć planeti, kao i Satisfy – meditativnu simulaciju sađenja drveta.

Osnovna ideja ovog projekta je višednevni naučno-istraživački i edukativni program za školarce koji im pruža priliku da u inspirativnom okruženju, u društvu vršnjaka sličnih interesovanja, kroz saradnju sa odraslima razvijaju svoje naučne projekte jer upravo na mladim i uspešnim ljudima ostaje budućnost svih nas.