Izdvajamo 5 muzeja koje treba da posetite u Vojvodini

Pored različitih mesta za odmor, fantastične prirode i ukusne hrane, Vojvodinu krase mnogobrojne biblioteke, kulturne stanice, muzeji… koji verno čuvaju našu bogatu kulturu.

Muzej Vojvodine

Muzej Vojvodine je jedan od najstarijih, najznačajnijih i najvećih muzeja u našoj zemlji. Njegovi počeci prate se u Budimpešti, gde je 1826. godine osnovana Srpska narodna zbirka zaslugom grupe rodoljubivih intelektualaca, koji su želeli da sačuvaju nacionalnu kulturu Srba na prostorima Habzburške monarhije.

Foto: Vojvodina uživo

Jedna od istaknutih ličnosti tog vremena bio je Sava Tekelija, mađarski plemić srpskog porekla, koji je poklonio veliki broj vrednih predmeta za Srpsku narodnu zbirku. Ova zbirka prerasta u Muzej Matice Srpske 1933. godine, a nakon Drugog svetskog rata, 1947. godine u Vojvođanski muzej. Spajanjem Vojvođanskog muzeja i Istorijskog muzeja Vojvodine, 1992. godine nastao je današnji Muzej Vojvodine.

U njemu se čuvaju mnogobrojni predmeti koji predstavljaju kulturno blago Srbije i pokazuju razvitak ljudskog društva u kontinuitetu od osam hiljada godina na današnjem tlu Vojvodine.

Narodni muzej Zrenjanin

Zrenjaninski Narodni muzej spada u kategoriju muzejskih ustanova kompleksnog tipa, zavičajnog karaktera i svojim istraživačkim radom pokriva područje srednjeg Banata. Ovakvim načinom organizacije, bogato kulturno nasleđe ovog područja iz oblasti prirode, arheologije, etnologije, umetnosti i istorije došlo je u okvire sistematske zaštite i stručne obrade specijalizovane ustanove sa stručnjacima svih potrebnih profila. Unutar zbirki pet odeljenja Muzeja smešteno je preko 33.000 muzejskih predmeta.

Foto: Vojvodina uživo

Misija Narodnog muzeja Zrenjanin je očuvanje, zaštita, prezentacija i interpretacija bogatog kulturnog nasleđa srednjeg Banata iz oblasti prirode, arheologije, etnologije, umetnosti i istorije, kao i obrazovanje i dostupnost svim posetiocima.

Gradski muzej Sombor

Gradski muzej Sombor je kompleksan zavičajni muzej koji obavlja delatnost sakupljanja, čuvanja, publikovanja i izlaganja kulturnog nasleđa sa prostora grada Sombora i opština Apatin, Kula i Odžaci. Muzejska delatnost je organizovana kroz rad arheološkog, etnološkog, istorijskog i likovnog odeljenja, kao i rad specijalne muzejske biblioteke i konzervatorskog odeljenja.

Foto: Vojvodina uživo

Gradski muzej Sombor ima dva depandansa u sastavu Istorijskog odeljenja:

  • Spomen muzej Batinske bitke, čiji je rad obnovljen 2017. godine, svečanim otvaranjem stalne postavke.
  • Muzej Podunavskih Švaba sa stalnom postavkom, otvoren za posetioce 2020. godine.
Narodni muzej Pančevo

Narodni muzej Pančevo spada među najstarije ustanove ove vrste u zemlji, a nalazi se u impresivnoj zgradi bivšeg Magistrata, podignute 1833. godine i u stilu neoklasicizma. Pojedini eksponati koji se ovde danas čuvaju, poput slike „Seobe Srba” Paje Jovanovića, zastave Srpskog vojvodstva iz 1848. godine, ili predmeta iz „Starčevačke kulture” starih više hiljada godina, po svom značaju uveliko prevazilaze lokalne okvire.

Foto: Vojvodina uživo

Arheološka zbirka čini celinu i sadrži predmete iz perioda mlađeg kamenog doba do poznog srednjeg veka i vremena turske dominacije u 16-17. veku, dok etnološka zbirka prikazuje predmete materijalne kulture i duhovne običaje vezane za narode koji žive na ovom prostoru. U raznovrsnosti muzejskog materijala, istče se oprema turskog ratnika.

U postavci odeljenja za istoriju umetnosti su izloženi komadi nameštaja i predmeti bidermajer stila. Na stalnoj postavci nalaze se i predmeti iz umetničko-istorijskih zbirki, kao što su portreti iz 19. veka, slikarska dela prve polovine 20. veka, likovne grupe Pančevo 5 i savremena dela pančevačkih slikara druge polovine 20. veka.

Muzej Srema

Posle niza pokušaja, tokom druge polovine XIX i većeg dela prve polovine XX veka, neposredno nakon završetka Drugog svetskog rata, 1946. godine, osnovana je muzejska ustanova pod nazivom, Gradski muzej Sremska Mitrovica.

Prva postavka Gradskog muzeja otvorena za javnost 31. maja 1948. godine.

Foto: Muzej Srema

Kompleksnost muzeološke delatnosti realizovana je uz angažovanje preko 60 muzejskih radnika, u različitim svojstvima, i brojnih muzejskih saradnika, posebno od početka prvih sistematskih arheoloških iskopavanja Sirmijuma (1957), kada su radu arheoloških ekipa učestvovali istaknuti jugoslovenski i svetski priznati arheolozi čijom je zaslugom Muzej Srema postao značajno mesto na muzeološkoj mapi Srbije, odnosno Jugoslavije.

Neka od arheoloških otkrića koja su u vlasništvu Muzeja Srema, kao što su: unikatni zlatnici Konstantina Velikog kovanih između 317 i 337. godine, sunčani sat od mermera s kraja I – početak II veka nove ere, zlatni relikvijar iz prve polovine V v. n. e. , 85 spomenika benificijara sa Jupiterovog svetilišta, zlatna pojasna avarska garnitura iz VII veka i niz drugih značajnih muzealija, ne samo iz Arheološkog, nego i drugih muzejskih odeljenja: Istorijskog, Odeljenja istorije umetnosti, Etnološkog odeljenja i Prirodnjačke zbirke čine njegovu prepoznatljivost i specifičnost na našim prostorima.