Međunarodni dan čokolade: Slatkiš kojem mnogi ne mogu da odole

13. septembra se obeležava Međunarodni dan čokolade. Bez obzira da li više volite svoju tamnu, mlečnu ili belu čokoladu, sa ili bez orašastih plodova, jedva da postoji neko ko može da odoli njenom ukusu.

Iako nikome nije potreban izgovor da uživa u čokoladi, danas je savršen dan da se prepustite svojoj omiljenoj čokoladnoj poslastici bez ikakve krivice.

Pošto je čokolada toliko voljena širom sveta, ne može postojati samo jedan datum za njenu proslavu. Postoji Međunarodni dan čokolade 13. septembra, Svetski dan čokolade 7. jula i dva Nacionalna dana čokolade 28. oktobra i 28. decembra.

Pozadina Međunarodnog dana čokolade

Iako je poreklo ovog praznika nejasno, Nacionalna asocijacija konditora obeležava Međunarodni dan čokolade 18. septembra. Ovaj dan se poklapa i sa rođendanom osnivača kompanije Hershei Chocolate Compani, Miltona S. Hersheia.

Nacionalno udruženje konditora je američka organizacija koja promoviše upotrebu čokolade, mente, žvakaće gume i drugih stvari u konditorskoj industriji.

Čokolada potiče od zrna drveta Theobroma Cacao, koje raste u Centralnoj Americi, Meksiku i severu Južne Amerike.

Uzgajao se hiljadama godina, a seme kakaa se koristilo i konzumiralo još od 1100. godine pre nove ere i igralo je veliku ulogu u kulturama Asteka i Maja. Asteci su mleli i pili čokoladna zrna bez šećera i verovali su da je kakao dar bogova.

Kakao zrna su prvi put doneta iz Amerike u Evropu oko 1550. godine, gde su kombinovana sa mlekom i šećerom da bi se napravio veoma popularan čokoladni napitak.

Godine 1780. Sjedinjene Države su izgradile svoju prvu fabriku za proizvodnju i distribuciju novog čokoladnog pića. Međutim, tek 1842. godine kompanija Cadburi u Engleskoj počinje da proizvodi čokoladice.

Mlečna čokolada je izmišljena u Švajcarskoj 1875. Ovo je inspirisalo mladog Miltona S. Hersheia da proizvodi i prodaje svoje mlečne čokolade. Tako je osnovana Hershei’s Chocolate Company, a prvi Hershei milk bar proizveden je 1900. Čuveni Hershei’s Kiss je izmišljen 1907. godine.

Od tada je proizvodnja čokolade konstantno evoluirala, a danas imamo stotine različitih bombona, i sve vrste čokoladica sa različitim filovima, gurmanske čokolade, bombona, čokoladnih tartufa i tako dalje. Mogućnosti onoga što možete napraviti sa čokoladom su takođe beskrajne. Kreće se od kolača i kolačića do pjena, kolačića, kolačića, mlečnih šejkova i sladoleda.

Prednosti jedenja čokolade

Dok mnogi ljudi povezuju čokoladu sa nečim što je nezdravo, ima mnogo koristi od umerene količine crne čokolade svakog dana.

Tamna čokolada ima mnogo antioksidanata, koji pomažu vašem srcu i cirkulaciji, smanjujući rizik od moždanog udara. Takođe smanjuje holesterol i reguliše krvni pritisak i nivo šećera u krvi.
Ako ovo nije bilo dovoljno, dokazano je da crna čokolada poboljšava vaše raspoloženje, oslobađajući endorfine kada je jedete.
Naučnici sa Harvarda su otkrili da tople čokolade pomažu u poboljšanju kognitivnih funkcija povećavajući protok krvi u deo mozga gde mu je najpotrebnije. Tamna čokolada se sastoji od flavonola koji pomaže u jačanju imunološkog sistema.
Neki dokazi pokazuju da takođe može sprečiti oštećenje jetre.

 

Šta raditi na Međunarodni dan čokolade?

Najočigledniji način da proslavite ovaj dan je čokoladom.

Zamislite svoj omiljeni način da konzumirate čokoladu – bilo da više volite klasičnu pločicu ili kao glatku toplu čokoladu ili volite da pečete čokoladne kolače – uživajte!