Naučnici o novom soju korone – „Omikron ne izaziva teži oblik bolesti“

Do sada otkriveni slučajevi u Južnoj Africi nisu ozbiljni, rekla je za BBC Anđelik Kutsi, koja predsedava Južnoafričkim lekarskim udruženjem.

Međutim, istraživanje ovog soja još je u ranoj fazi, rekla je, dodajući da je u zemlji samo 24 odsto ljudi potpuno vakcinisano.

„Pacijenti se uglavnom žale na bolove u telu i umor, ekstremni umor i to vidimo kod mlađe generacije, a ne kod starijih osoba“, rekla je.

Međutim, u komentarima za druge medije, ona je izrazila zabrinutost zbog uticaja koji bi soj mogao da imati na starije osobe s osnovnim bolestima kao što su srčane bolesti ili dijabetes.

Simptomi novog soja su neobični, ali blagi, rekla je, dodajući da je prvi put upozorena na mogućnost novog soja kada su pacijenti s neobičnim simptomima za kovid 19 početkom novembra došli u njenu ordinaciju u Pretoriji žaleći se na jak umor.

Kutsi je navodno bila prva južnoafrička doktorka koja je 18. novembra upozorila vlasti na pacijente s novim sojem.

Omikron je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) klasifikovala kao „zabrinjavajući soj“.

Evropski centar za kontrolu bolesti izrazio je ozbiljnu zabrinutost da bi novi soj mogao značajno da smanjiti efikasnost dostupnih vakcina i poveća rizik od ponovne infekcije.

Kao odgovor na tu vest, mnoge vlade širom sveta obustavile su putničke letove iz nekih južnoafričkih zemalja, uključujući Bocvanu, Lesoto, Mozambik, Namibiju, Zimbabve, Južnu Afriku i Svazi.

U Srbiji zasada ne postoji panika vezana za ovaj soj koronavirusa, dr Šekler je bio vidno iznerviran epitetima koji su dati novom soju virusa za tako kratko vreme. Kako kaže, potrebno je da prođe vreme da bismo znali nešto više.

„Ako SZO upozorava da nema dovoljno podataka, da ima dosta mutacija, ali da ne možemo da utičemo kako će te mutacije da utiču na prenosivost virusa, zašto onda tako ne prenosimo u medijima“, kaže virusolog doktor Milanko Šekler.

„Nemamo informacije da ima veće smrtnosti, da je promenjena klinička slika. Imamo podatke da su mnogi slučajevi asimptomatski“, kaže Šekler.

„Pa šta ako ima 32 mutacije?“, dodaje on na pitanje o brojnim mutacijama tačnije čak 50, od kojih je 32 na spajk proteinu.

(b92)