Projekat „Želim pravo da rastem zdravo“ u školama Opštine Ruma

Opština Ruma u saradnji sa udruženjem Sport za sve „Most“ i profesorom fizičke kulture Dejanom Lovčaninom započinje program prevencije gojaznosti i rane detekcije talentovanih mladih sportista „Želim pravo da rastem zdravo“.

Istraživanje koje sprovodi Opština Ruma , preko Udruženja sport za sve „Most“ i profesora fizičke kulture Dejana Lovčanina, u saradnji sa Domom zdravlja Ruma, Sportski savezom opštine Ruma, Fakultetom za sport i fizičko vaspitanje iz Novog Sada i Fakultetom za sport iz Beograda, podržano i od strane Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu, obuhvatiće svu decu opštine Ruma, od 1. do 8. razreda.

Projektom će biti obuhvaćeno svih 7 škola u selima opštine i 4 gradske škole.

Cilj ovog sveobuhvatnog istraživanja, koji podrazumeva sprovede kontinuirano, dugoročno praćenje morfoloških i motoričkih sposobnosti 3688 dece osnovnoškolskog uzrasta opštine Ruma, je prevencija i lečenja gojaznosti u tom veoma osetljivom periodu života, pokušaj pravilne selekcije budućih sportista ali i animiranje dece da prihvate zdrave stilove života, od kojih je najvažnije celoživotno, umereno fizičko vežbanje.

-“Medicinska i sportska naučna istraživanja ukazuju da su nam deca značajno gojaznija i motorički manje sposobna od prethodnih generacija. To rezultira sve lošijim zdravstvenim stanjem mlade populacije i posledično, manjem broju dece u svetu sporta, kao i lošijim sportskim rezultatima.

Jedan od načina rešavanja problema vezanih za zdravstveni status dece, ali i ranog otkrivanja i selekcije mladih sportista, leži u uključivanju nauke u vidu dijagnostičkih protokola koji nam pomažu u ranom otkrivanju nadarene i talentovane dece za sport, ali i važnije otkrivanje i praćenje telesnog sastava dece i razvoja dece koja se nalaze u povećanom riziku od gojaznosti i kardiovaskularnih oboljenja.

Evaluacijom rezultata, u saradnji sa eminentnimm ustanovama, deca i njihovi roditelji će dobiti preporuke o načinu vežbanja, motoričkim karakteristikama ali i preporuke nutricionista i lekara o pravilnoj ishrani i higijenskom načinu života.

Napominjem da ovako kontinuiran metod rada, u koji je uključen veliki broj dece nikada u našoj opštini nije sproveen, a veoma mali broj gradova Republike Srbije je pokušao nešto slično.

Testiranje dece i mladih sportista, kao i praćenje njihovog razvoja može nam pružiti podatke o talentovanim budućim sportistima i predstavlja postupak rane selekcije u sportu. Pomaže nam da se nijedno talentovano dete ne „zagubi“ i nestane iz sveta sporta. Ono što najviše nedostaje našem sportu je upravo program identifikacije talenata a on je direktna posledica kvalitetno primenjene dijagnostike sportista tokom određenog vremenskog perioda.

Testiranje će se sprovesti dva puta u toku godine. Inicijalno testiranje će nam dati rezultate trenutnog zdravstvenog i motoričkog stanja dece, a nakon datih preporuka od strane stručnjaka i izvršenog korektivnog programa, biće urađeno kontrolno testiranje”, navodi profesor Dejan Lovčanin.

Koordinatori i supervizori projekta će biti istaknuti univerzitetski profesri i sportski naučnici, prof. Vladimir Koprivica sa Fakulteta za sport iz Beograda i prof. Dr Višnja Đorđić sa Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja iz Novog Sada.

Tim za testiranje će činiti sportski stručnjaci, profesori fizičkog vaspitanja u saradnji sa lekarima, koji će pored lekarskog pregleda, davati preporuke o načinu vežbanja i ishrane.

Baza podataka i upoređivanje rezultata bi nam omogućilo evaluaciju programa, napredovanja dece i upoređivanje dobijenih rezultata sa referentnim vrednostima.

Sve aktivnosti usmerene ka brizi o deci i motivisanju da prihvate zdrave stilove života kao put ka unapređenju i očuvanju zdravlja, a samim tim ka uspešnijem učešću u sportskim aktivnostima su BESPLATNE.