SUBNOR Laćarak veličanstveno obeležio 7. jul

Dan ustanka naroda Srbije je bio državni praznik u Socijalističkoj Republici Srbiji i Republici Srbiji, od 1945. do 2001. godine. Proslavlja se 7. jula na teritoriji čitave Srbije, a centralna proslava održavana je u Beloj Crkvi. Dan ustanka, obeležavao je godišnjicu oružane akcije Rađevačke partizanske čete Valjevskog partizanskog odreda, na Ivanjdan 7. jula 1941. godine u Beloj Crkvi, kod Krupnja. Tada je Žikica Jovanović Španac na seoskom vašaru ubio dva žandarma.

Tim povodom su delegacije SUBNOR-a Mesne zajednice Laćark posetile više spomenika i položile vence na iste:

U ranim jutarnjim časovima delegacija SUBNOR-a Laćarak je položila venac na Spomenik oslobodiocima kraj Železničke stanice u Sremskoj Mitrovici.

Delegacija SUBNOR-a Laćarak je prisustvovala centralnoj proslavi u Beloj Crkvi i položila venac na spomenik Žikice Jovanovića Španca. Posle ceremonije polaganja venaca prisutnima su se obratili: predstavnik opštine Krupanj; predsednik SUBNOR-a Srbije general Vidosav Kovačević i državni sekretar Miodrag Kapor. U kulturno umetničkom programu su nastupali glumac Lepomir Ivković i prvak opere Oliver Njego.

Istoga dana jedna delegacija je postila spomenik „Sloboda“ na Iriškom vencu i položila venac. Spomenik Sloboda se nalazi na Iriškom vencu, vrhu Fruške gore. Podignut je 1951. godine u čast palih boraca i predstavlja simbol Narodnooslobodilačke borbe naroda Vojvodine. Svečano je otvoren 7. jula 1951. godine na desetu godišnjicu Dana ustanka naroda Srbije. Autor spomenika je vajar Sreten Stojanović. I kraj ovoga spomenika SUBNOR AP Vojvodine tradicionalno obeležava Dan ustanka, i ovo je centralana proslava za teritoriju Vojvodine. Posle polaganja venaca prisutnima su se obratili predsednik SUBNOR-a AP Vojvodine i Pomoćnik pokrajinskog sekretara za boračku i invalidsku zaštitu, zaštitu civilnih invalida rata i saradnju sa invalidskim i socijalno-humanitarnim udruženjima Miloš Urošević. Kulturno-umetnički program su priredili amateri iz Inđije.

Potom je delegacija položila venac na Spomen groblje boraca NOR-a u Novom Sadu. Spomen groblje boraca NOR-a u Novom Sadu, memorijalni je kompleks koji je formiran u okviru Gradskog groblja. Završeno je i otvoreno za javnost 21. oktobra 1984. godine, povodom četrdesete godišnjice oslobođenja Novog Sada. Na groblju su sahranjena 286 poginula borca, a uklesana su i imena 538 poginulih, učesnika NOR-a od 1941—1945. godine, koji su sahranjeni na drugim mestima. Spomen-groblje je podignuto po idejnom urbanističko arhitektonskom rešenju arhitekte Čedomira Radovića, vajara Vojina Dedejića i grupe saradnika, a prema Glavnom projektu izrađenom 1982. godine, sa skulptorski obrađenim kamenim spomen-simbolom, čiji je autor akademski vajar Sava Halugin. Na ovom mestu tradicionalno grad Novi Sad obeležava Dan ustanka.

Nedaleko od Letenke pored Partizanskog puta, nalazi se grob Radinke Vitasović. Ova hrabra žena iz Laćarka je rođena sestra narodnog heroja Trive Vitasovića Lebarnika. Podlegla je povredanma nakon ranjavanja 23. avgusta 1943. godine kod Neština. Na spomen grob Lepinjice delegacija iz Laćarka je položila venac.

Istoga dana SUBNOR Laćarka se setio i heroja Prvog svetskog rata:

Herojima sa Cera 1914. godine, Laćarci položili venac i na Spomen kosturnicu u Tekerišu. Spomen-kosturnica na Ceru je izgrađena u selu Tekeriš na planini Cer, u kome su sahranjeni posmrtni ostaci poginulih srpskih vojnika posle Bitke na Ceru u Prvom svetskom ratu. U njoj je sahranjeno oko 3.500 srpskih vojnika kao i izginuli Česi, pripadnici 28. praškog puka, koji su sa pesmom „Hej Sloveni“ krenuli prema srpskim položajima da se predaju. Austrijanci, u čijem sastavu su bili češki vojnici, desetkovali su ih.