Zašto ove zime kašljemo toliko dugo, bez prestanka i kraja?

foto Shutterstock

Čini nam se da nema osobe koja trenutno ne kašlje. Mnogi od njih će reći da im kašalj traje nedeljama, pitajući se kada će prestati i ima li kraja. Šta stoji iza hroničnog kašlja koji ovih dana muči građane Srbije? Lekar opšte medicine, dr Nikola Stojković, otkriva za Nova.rs razloge i moguća rešenja.

Prema njegovim rečima, kašalj predstavlja odbrambeni mehanizam našeg organizma koji omogućava izbacivanje sekreta, stranog sadržaja ili mikroorganizama koji dospevaju u disajne puteve. Nekada razlozi koji uzrokuju kašalj mogu biti neprimećeni, te ukoliko se ne otklone, kašalj dobija hroničnu formu. On izdvaja najčešće uzroke hroničnog kašlja:

Alergije

„U toku zime provodimo više vremena u zatvorenom prostoru, te smo i izloženiji alergenima koji se u njemu mogu naći. Ukoliko ste alergični na buđ, grinje i druge uobičajene alergene, možete se suočiti sa upornim zimskim kašljem. Da biste dobili pomoć, poželjno je da se obratite alergologu i odradite alergo test. Na taj način ćete saznati na šta ste alergični i kako da se držite dalje od tih alergena. Jedna od terapijskih opcija je i desenzibilizacija na određene alergene“, kaže doktor Stojković.

Posledice infekcije

Nakoh teških infekcija disajnih puteva, kao što su upala pluća i grip, posle izlečenja može zaostati uporan kašalj. „Može trajati nedeljama, pa čak i mesecima. Ovaj dugotrajni kašalj takođe može ukazivati na to da je u vašem organizmu možda zaostala infekcija, te se savetuju dodatna ispitivanja u te svrhe. U zavisnosti od toga da li je kašalj produktivan ili ne, savetuju se ekspektoransi (lekovi koji olakšavaju iskašljavanje) ili antitusivi (lekovi koji smiruju nadražajni kašalj)“.

Astma

Astma je jedan od čestih uzroka upornog zimskog kašlja. „Budući da su okidači astmatičnog napada najčešće hladan vazduh i nadražujuće materije, moguće je da suv kašalj bude prisutan tokom cele sezone. Ono što se savetuje astmatičarima jeste da redovno uzimaju svoju terapiju, izbegavaju udisanje hladnog vazduha i ne stupaju u kontakt sa nadražujućim materijama“.

Bronhitis

Bronhitis predstavlja zapaljenje disajnih puteva koje kao jedan od simptoma može imati i kašalj. „Ako osoba ima hronični bronhitis, u toku zime kada je sezona prehlada i gripa, postoji veći rizik za recidiv ovog oboljenja. Savetuje se redovno uzimanje terapije, pravovremena terapija kod prehlade i gripa, kao i vakcinacija protiv sezonskog gripa. Ako ste pušač, smisleno bi bilo da razmislite o prestanku pušenja“.

Sinuzitis

Jedan od čestih uzroka hroničnog kašlja jeste upala sinusa. „Prilikom ove upale dolazi do slivanja sekreta niz zadnji zid ždrela što iritira sluzokožu i dovodi do kašlja. Ovaj kašalj može biti jako uporan i iritantan. Pored kašlja, mogu se javiti i osećaj svraba i peckanja u grlu, promuklost, zapušen nos ili rinoreja. U dijagnostičke svrhe poželjno je posavetovati se sa lekarom specijalistom ORL o eventualnoj kompjuterskoj tomografiji paranazalnih sinusa“.

Ukoliko je uzrok alergijske prirode, smisleno je javiti se alergologu kako bi se dugoročno rešio ovaj problem, napominje doktor.