Vlada Srbije usvojila je uredbu kojom je propisala na koji način će biti subvencionisan seoski turizam odnosno novac za izgradnju, dogradnju, rekonstrukciju ili opremanje seoskih turističkih objekata.
Ovom uredbom se po prvi put za podsticaj seoskog turizma bespovratno dodeljuje ukupno 150 miliona dinara, najviše 2,9 miliona dinara po projektu.
Donošenje ove uredbe je samo jedna od mera za podsticaj turzima u Srbiji i su budžetom su predviđene ukupne subvencije u oblasti turizma u iznosu od 1,34 milijarde dinara. Do sada je već podeljeno 100.000 turističkih vaučera ukupne vrednosti milijardu dinara.
Za šta se daju sredstva za podsticaj seoskog turizma
Pravo na ovaj podsticaj, odnosno subvenciju imaju preduzeća ili fizička lica, vlasnici salaša, etno kuća ili seoskih turističkih domaćinstava koji su registrovani u sistemu e-Turista, a maksimalan iznos podsticaja je 2,9 miliona dinara.
Subvencije se dodeljuju za za unapređenje ugostiteljske ponude, a kako Uredba navodi podsticaj se može dobiti za:
- izgradnju novih objekata u sastavu postojećeg ugostiteljskog objekta, kao i dogradnju postojećih ugostiteljskih i pratećih objekata,
- rekonstrukciju, sanaciju, adaptaciju ili druge radove, kao i investiciono i tekuće održavanje ugostiteljskog objekta i pratećih objekata i sadržaja,
- parterno uređenje dvorišta i uređenje i nabavka dvorišnog mobilijara,
- opremanje ugostiteljskog objekta i pratećih sadržaja radi unapređenja ugostiteljske ponude u delu ispunjenja višeg nivoa propisanih standarda za kategorizaciju,
- opremanje ugostiteljskog objekta sa ciljem proširenja smeštajnih kapaciteta,
- uređenje prostora i nabavka potrebne opreme u okviru seoskog turističkog domaćinstva za pružanje ugostiteljske usluge smeštaja na otvorenom u privremeno postavljenoj opremi za kampovanje.
Кorisnik po osnovu Uredbe o uslovima, načinu dodele i korišćenja sredstava podsticaja za razvoj i unapređenje ruralnog turizma može da ostvari pravo na dodelu sredstava za jedan projekat.
Ovi podsticaji se ne mogu dobiti ako se za isti projekat već koristi podsticaj u obliku subvencija ili donacija, niti ako je u toku drugi postupak dodele sredstava.
Šta treba da uradi korisnik kako bi ostvario podsticaj
Prema navodima iz Uredbe za građevinske i druge radove, odnosno održavanje ugostiteljskog objekta, korisnik obezbeđuje građevinsku dozvolu ili drugo rešenje, kojim se odobrava izvođenje tih radova, u skladu sa propisima kojima se uređuje oblast planiranja i izgradnje.
Dalje se navodi da dokumentacija mora da se obezbedi najkasnije u roku od šest meseci od dana zaključenja ugovora o dodeli sredstava, dok je krajnji rok za realizaciju projekta 12 meseci od uplate.
Takođe, korisnik je dužan da ugostiteljsku delatnost u ugostiteljskom objektu obavlja u periodu od najmanje tri godine, računajući od dana realizacije projekta.
Maksimalan iznos sredstava po projektu ruralnog turzima
Maksimalan iznos koji korisnik ove uredbe može dobiti po projektu za podsticaj seoskog turizma je 2,9 miliona dinara. Međutim, korisnik mora da obezbedi najmanje 10 odsto sopstvenog učešća, odnosno novca.
Korisnik sve troškove mora da opravda Ministarstvu omladine i turizma, sa kojim se i zaključuje ugovor o dodeli podsticaja.
Kao instrument obezbeđenja, korisnik je dužan da izda sopstvenu blanko menicu, odnosno sopstvenu menicu sa avalom poslovne banke. Međutim, ukoliko korisnik ne sprovede projekat na ugovoreni način ili ne opravda utrošena sredstava dužan je da izvrši povraćaj uplaćenog sa obračunatom pripadajućom zakonskom zateznom kamatom – u protivnom će ministarstvo aktivirati menicu.
Uslovi za dodelu podsticaja za seoski turizam
Privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik koji želi da ostvari uslove za podsticaj iz uredbe treba da:
- u odgovarajućem registru ima registrovanu ugostiteljsku delatnost,
- ako je katastarska parcela i ugostiteljski objekat na koji se projekat odnosi u njegovom vlasništvu, suvlasništvu ili je u zakupu sa periodom isteka ne kraćim od tri godine, računajući od dana završetka Projekta,
- ako na katastarskoj parceli i objektu na koji se Projekat odnosi nisu upisani tereti,
- nema dospelih neizmirenih obaveza po osnovu javnih prihoda.
Fizičko lice ostvaruje pravo na dodelu sredstva podsticaja ako je katastarska parcela i objekat na koji se projekat odnosi u njegovom vlasništvu, suvlasništvu ili je to fizičko lice član porodičnog domaćinstva vlasnika, odnosno suvlasnika, kao i da nisu upisani tereti.
Postupak za dobijanje podsticaja za seoski turizam
Postupak za ostvarivanje prava za ovaj podsticaj pokreće se podnošenjem zahteva na osnovu javnog poziva za dodelu sredstava podsticaja za podsticanje razvoja i unapređenje ruralnog turizma i ugostiteljstva koji raspisuje Ministarstvo turizma i omladine.
Кrajnji rok za dostavu Zahteva i prateće dokumentacije je 15. april 2024. godine.
Podnete Zahteve sa kompletnom dokumentacijom razmatra Radna grupa za odlučivanje o učešću u finansiranju projekata razvoja i unapređenja ruralnog turizma i ugostiteljstva, a dodela sredstava ograničena je raspoloživim budžetskim sredstvima.
Ukoliko je u republičkom budžetu opredeljen iznos sredstava podsticaja manji od iznosa sredstava po podnetim zahtevima, koji ispunjavaju uslove i kriterijume propisane ovom uredbom, sredstva podsticaja se dodeljuju korisnicima sa većim brojem bodova, po redosledu iz rang liste, koju formira Radna grupa, do utroška opredeljenih sredstava podsticaja.
Cilj uredbe o podsticaju ruralnog turizma
Prilikom usvajanja uredbe o podsticaju ruralnog turizma istaknuto je da je njen povećanje turističkog prometa u Srbiji kroz razvoj ruralnog turizma, sa konačnim ciljem da doprinese podsticanju ravnomernijeg regionalnog i lokalnog razvoja, uz očuvanje prirodne sredine i lokalne kulture, tradicije i običaja.
Podsećamo u 2022. godini kao delatnost obavljalo je 40 odsto više domaćinstava nego godinu dana pre toga. Zvanično se pružanjem ove vrste usluge prema podacima od pre dve godine bavi oko 700 gazdinstava, dok se nezvanično procenjuje da je isto toliko nelegalnih seoskih domaćinstava koja ugošćavaju turiste.