Fruška gora – mesto stradanja i otpora

U okviru projekta „Fruška Gora-mesto stradanja i otpora“, koji realizuje SUBNOR MZ Laćarak uz podršku Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja 12. decembra 2021. godine je organizovano tematsko putovanje na Frušku Goru i Novi Sad.

Hodeći putevima istorije čuvenim Partizanskim putem članovi SUBNOR-a Laćarak, su prošli pored više spomenika posvećenih NOR-u, i kraj svakoga od njih se upoznali sa istorijatom.

Početak ovog tematskog putovanja je bio u Novom Sadu u seni Fruške Gore kraj Spomenika žrtvama racije u Novom Sadu na istoimenom keju. Ovde je delegacija položila venac, a održan je i kraći istoriski čas. Učesnici putovanja su se upoznali sa osnovnim činjenicama vezanim za Raciju januara 1942. godine kao i o vezama novosadskih partizana sa obližnjim Petrovaradinom i Fruškom Gorom, koja je bila svojevrsno mesto otpora i stradanja naroda Srema i Vojvodine.

Zatim su članovi SUBNOR-a Laćarak posetili centar prosvete, duhovnosti i kulture Srba u Vojvodini, Sremske Karlovce. Ovde su uz predavanje lokalnog vodiča obišli znamenitosti užeg centra Karlovaca, grob vožda Đorđa Stratimirovića, Karlovačku gimnaziju i Kapelu Mira. Istorijski čas je održan kraj Spomenika borcima i žrtvama fašističkog terora u centru mesta gde je delegacija položila venac.

Za vreme Drugog svetskog rata Sremski Karlovci su bili okupirani od strane Nemačke vojske, nakon čega grad ulazi u sastav Nezavisne Države Hrvatske i nosi ime Hrvatski Karlovci. Posle rata, mesto je postalo deo AP Vojvodina, pokrajine u Srbiji, unutar FNR Jugoslavije. Karlovci su oslobođeni 23. oktobra 1944. kada je jedna četa Drugog bataljona Sedme vojvođanske brigade svečano umarširala u grad. Danas su Karlovci zahvaljujući svojoj slavnoj prošlosti ostali važan kulturni i duhovni centar srpskog naroda.

Izvor: SUBNOR Srbije