Ministarstvo privrede ulaže u stvaranje privrednog ambijenta

Printscreen/Tanjug
Ministarstvo privrede ulaže velike napore u stvaranju privrednog ambijenta pogodnog za intergraciju u evropsku i svetsku privredu usklađivanjem sa tehničkim zakonodavstvom EU i unapređivanjem rada institucija infrastrukture kvaliteta, rekao je pomoćnik ministra privrede Nikola Vitas na otvaranju međunarodne Nedelje kvaliteta.

Vitas je rekao da će ministarstvo u narednom periodu raditi na izmeni Zakona o akreditaciji i metrologiji, te Zakonu o predmetima od dragocenih metala.
Istakao je da ministarstvo i Razvojna agencija Srbije realizuju program podrške razvoju konkurentnosti za mala i srednja preduzeća te da ih je u procesu prijavljivanja po decembarskom javnom pozivu 156, od čega je kompletirana 41 prijava.

Vitas je rekao da je ministarstvo započelo aktivnosti na izmeni odluke o obrazovanju Saveta za kvalitet koji je Vlada Srbije obrazovala odlukom od januara 2022. godine.
Dodao je da u januaru dostavljeno pozitivno mišljenje Evropske komisije na strateška dokumenta u okviru pregovaračke grupe 1 iz poglavlja o slobodnom kretanju roba.
Istakao je da su ta dokumenta u fazi pripremanja, slanja i usvajanja na Vladi Srbije.
Dodao je da su aktivnosti ministarstva usmerena na stvaranje odgovarajućeg privrednog ambijenta koji obezbeđuje preduslove za nesmetan plasman srpskih proizvoda na jedinstveno tržište EU.
Međunarodnu dvodnevnu 32. Nedelju kvaliteta u Privrednoj komori Srbije organizuje Fondacija za kulturu i izvrsnost.
Dušan Stokić iz PKS istakao je da bi trebalo otvoreno razgovarati o problemima, ocenio da nekad ne postoji dovoljno snage i hrabrosti da se uspostave mehanizmi za rešavanje problema te izneo očekivanje da će se to promeniti.

Zoran Punuševac iz Asocijacije za kvalitet i standardizaciju Srbije ocenio je da poslodavci imaju koristi od ovakvih stručnih savetovanja aktera na polju infrastrukture kvaliteta.
Apostrofirajući značaj dodele prizananja Oskar kvaliteta privredi, on je naglasio da laureati nemaju samo marketinške benefite već i u unapređenom znanju koje poslodavci i zaposleni žele.
O urađenom između dva savetovanja kao i planiranim aktivnostima govorili su predstavnici Akreditacionog tela Srbije, te domaćeg instituta za standardizaciju koji su ocenili da je promenjena svest o značaju standardizacije.

Poručeno je da je privreda željna znanja u ovoj oblasti, a da je na ekspertima i organizacijama da to i ponude.
Skup su pozdravili i eksperti za ovu oblast iz Hrvatske i Crne Gore koji su ukazali na regionalni značaj razmene znanja.
Prema najavi na dnevnom redu skupa su teme pristupa liderstvu u postizanju izvrsnost, deklaracija PKS o zelenoj transformaciji srpske privrede, konkurs za Oskara kvaliteta – Nacionalnu nagradu za izvrsnost, usvajanje ESG principa kao ključnog činioca održivog poslovanja i druge.
Učesnici će razgovarati i na teme budućnosti kvaliteta odnosno povratku korenima, industriji 5.0, upravljanju poslovnim rizicima.
Predstaviće se i uspešne studije slučaja dve kompanije, a tema okruglog stola je zaštita podataka o ličnosti.