Ovo je prva slava u 2024. Srbija sutra obeležava praznik koji se naziva i „Kokošji Božić“

Danas se obeležava Kokošiji Božić ili Ignjatijevdan, prva slava u novoj godini.

Ova slava je u čast Svetog Ignjatija, poznatog i kao Bogonosac, čije je prisustvo u rukama malenog Isusa Hrista obeležilo njegovo detinjstvo.
U skladu sa pravilima Božićnog posta, ova slava je posna.
Sveti Ignjatije, takođe poznat kao Ignjatije Antiohijski, bio je učenik Jovana Bogoslova i treći patrijarh Antiohijske crkve. Oduševljen muzikom, uveo je antifonski način pojanja u crkvu, ostavljajući svoj pečat na bogosluženju.
Odbio je da prizna idolopoklonstvo, što ga je dovelo do mučeništva. Godine 106, u Rimu, bacili su ga lavovima, ali je njegovo srce ostalo netaknuto, postavši simbol hrabrosti i vernosti. Danas se Sveti Ignjatije slavi kao poseban dan, a vernici ga časte i poštuju kao zaštitnika.

Zašto Kokošiji Božić

Prema etnolozima u Srbiji je nekada ovaj dan bio poznat kao Kokošiji Božić.

U domaćinstvima se na današnji dan prekida sa svakodnevnim teškim poslovima, posebno je pravilo važilo za žene, kako bi se odalo poštovanje prazničnom duhu.
Nazivaju ga i Kokošinjim danom, jer se rituali često povezuju sa zaštitom živine.

Položajnici, slični onima koji dolaze za vreme Božića, na današnji dan su odlazili u druga domaćinstva. Prvi koji zakorači u kuću na današnji dan bio je kokošiji položajnik.
Rituali zaštite živine su bili od suštinskog značaja, s obzirom na to da su se meštani često selili, noseći sa sobom i živinu. Tako su se rituali primenjivali kako bi se produžio vek živini.

Domaćice su na današnji dan posebno dobro hranile kokoške, postavljajući hranu u krug od konopca ili platna, pa su na taj način stvarali magijski krug da bi se živina okupila kao porodica.

Ignjatijevdan je zavetni dan, pa su ga proslavljala cela naselja. Bio je to i dan kada kreću povorke koledara, najavljujući predstojeće Božićno slavlje.