U subotu počinje Beogradski sajam knjiga, predstaviće se oko 400 izlagača

Pod sloganom „Živele knjige“ i uz tradicionalni zvuk fanfara, 66. Međunarodni beogradski sajam knjiga biće otvoren u subotu u 18 časova, besedama Vladislava Bajca, pisca i izdavača, i Matijasa Enara, u ime zemlje počasnog gosta – Francuske.

Tokom devet dana, u četiri sajamske hale, predstaviće se oko četiri stotine izdavača i izlagača iz naše zemlje, Francuske, kao i iz Rumunije, Grčke, Turske, Crne Gore, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Italije, Nemačke, Belorusije, Ruske Federacije, Kine, Irana i Egipta. Inostrani gosti Sajma biće britanski autori Sajmon Sibag Montefjore i Kejt Mos, i Žoao Tordo iz Portugalije. Biće organizovan niz tribinskih programa posvećenih književnosti i izdavaštvu, kritičarskoj i teorijskoj misli, uređivanju knjiga, bibliotekarstvu, medijima. Povodom rođenja književnih klasika govoriće se o delu Crnjanskog, Domanovića, kao i o Zmaju.

Francuski autori koji će posetiti Beograd su, između ostalih, Pjer Asulin, Suzan Ajo, Feliks le Bar, Patrik Beson, Žan-Kristof Buison, Paskal Delpeš, Matijas Enar, Izabel Fimejer, Žan-Fransoa Galtu, Žilija Kaže, Katrin Kise, Tulio Korda, Florans Noavil, Florans Obri, Klemantin Surde, Erik-Emanuel Šmit, Kristel Petikolen, Toma Piketi, David Rošfor, Toni Valente. Francuski štand biće inspirisan kafeima „De Flor“ (u kome su sedeli Sartr i Bovoar) i „Klozri de Lila“ koji su simboli Pariza i književnosti, a u sredini štanda biće postavljen stub koji će biti nalik čuvenoj kuli Moris, najavili su u Ambasadi Francuske organizatori manifestacije Confluences – Francuska u Srbiji, Francuski institut i Ambasada.

Školski dan će, tradicionalno, biti u četvrtak 26. oktobra, a Hale će biti otvorene svakog dana od 10 do 21 čas. Cena ulaznica su 350 dinara pojedinačne, 250 grupne a 1.000 dinara porodične. Istovremeno će se pod kupolama odvijati i Sajam obrazovanja i nastavnih sredstava.

Sajam će biti zatvoren u nedelju, 29. oktobra.