Prva fudbalska lopta u Mitrovicu doneta iz Beča

Fotografija preuzeta iz knjige "Istorija sporta u Sremskoj Mitrovici"/ Na slici fudbaleri Viktorije

Fudbal je počeo da se igra u Sremskoj Mitrovici 1911. godine i bio je veoma popularan sport pored kuglanja. Zanimljivo da se u Mitrovici početkom 20. veka igrao i tenis.

Prvu fudbalsku loptu kupili su i doneli iz Beča najverovatnije mitrovački Nemci Hajnrih i Viktor Vajs dok po nekim drugim tvdnjama to je možda uradio i Lajoš Horvat 1911. godine.

Fotografija preuzeta iz knjige „Istorija sporta u Sremskoj Mitrovici“/ Na slici fudbaleri Avale

Pored Strelišta u Hesni nastaće i prvo fudbalsko igralište u gradu na velikoj livadi. To je mesto gde je sadašnji stadion Fk Radničkog, a nekada se taj prostor nalazio između Mitrovice i Laćarka koji su bili odvojeni upravo Hesnom, ili Hesendorfom kako je to naselje nazivano jer su stanovništvo uglavnom činili Podunavski Nemci.

Fotografija preuzeta iz knjige „Istorija sporta u Sremskoj Mitrovici“/ Na slici fudbaleri Trgovačkog

Prvu utakmicu u Mitrovici kako je zabeleženo odigrali su 1912. godine, Srpski sport klub i gosti iz Šida, ekipa Fruškogorac. Gosti su slavili na toj utakmici.

Fotografija preuzeta iz knjige „Istorija sporta u Sremskoj Mitrovici“/ Na slici fudbaleri Zanatlije na igralištu pored Železničke stanice

Između dva svetska rata dolazi do formiranja i prvih fudbalskih klubova u gradu: „Trgovački“, „Građanski“, „Zanatlija“, „Zemljoradnik“, „Posavina“, „Viktorija“, „Slavija“, „Radnički“, „MSK Radnički“, „Gimnazijalac“, „Vitez“, „MSK“, „Avala“, „Hajduk“, „Fijakerista“.

Među ovim klubovima najuspešniji je bio „Građanski“, koji je početkom dvadesetih bio prvak Beogradskog loptaškog podsaveza. Krajem dvadesetih ovaj klub je uspeo da kupi zemljište za ograđeno sportsko igralište.

Fotografija preuzeta iz knjige „Istorija sporta u Sremskoj Mitrovici“

Prvo fudbalsko prvenstvo i gradu posle 1. svetskog rata igralo je pet klubova, i to „Građanski“, „Srpski sport klub“, „Trgovački“, „Viktorija“ i „Posavina“. Prvenstvo je osvojio Građanski.

Drugo fudbalsko igralište u gradu izgrađeno je kod Železničke stanice u tadašnjoj Kolodvorskoj ulici. Danas se na tom mestu nalaze čuvene oficirske zgrade.