“Posle dugo godina čekanja, rekao bih i decenija, počeli su radovi na obnovi rumskog arhitektonskog simbola – Doma vojske. Posao koji svi Rumljani željno iščekuju, da napokon ovaj, nekada reprezentativni objekat po kome je naš grad prepoznatljiv, da ponovo zablista starim sjajem, da ukrasi i prometnu raskrnicu i čitav grad”, izjavio je Slađan Mančić, predsednik Opštine Ruma, tokom obilaska radova na ovom objektu.
Uređenje ovog nepokretnog kulturnog dobra podrazumeva kompletnu rekonstrukciju spoljašnjosti i unutrašnjosti objekta a radove će nadgledati i Zavod za zaštitu spomenika kulture, uz čije smernice je projekat rekonstrukcije i izrađen.
Planirani rok za završetak radova je 15. novembar.
DOM JNA KROZ ISTORIJU – Hrvatski dom, vojna bolnica, istražni zatvor, dom JNA…
Plac na kome je podignuta ova zgrada, početkom prošlog veka pripadao je bogatoj vlastelinskoj porodici Pejačević a 1909. godine plac su kupili Hrvatski soko i grupa investitora za potrebe izgradnje Hrvatskog doma.
Hrvatima je bilo u interesu da sagrade ovu velelepnu zgradu u delu Rume u kojem su dominirali Nemci, jer su tih godina postojali sukobi između Nemaca i Hrvata u Sremu, zbog nastojanja hrvatske države da pohrvati sremske Nemce.
Izgradnja je započeta 1912. godine. Zgrada je u stilu secesije, sa i danas prepoznatljivim krovom u obliku petostrane lučne kupole, ovalnim prozorima sa bojenim staklima i statuama dede i unuka (alegorija predaje i očuvanja narodne kulture) u gornjem delu pročelja.
Zgrada je u međuvremenu donekle izmenila izgled. U originalnoj formi u pročelje je činio trodelni otvoreni trem, oslonjen na dva masivna stuba, koji je kasnije zazidan. Iznad ovog dela je polukružni prozor, a nad njim je ranije bila i trodimenzionalna figura sokola raširenih krila. Po izgradnji, u nju su se smestila mnogobrojna rumska hrvatska društva (Hrvatski soko, Hrvatska čitaonica…).
Zgrada je tokom Prvog svetskog rata služila i kao vojna bolnica, posle Drugog svetskog rata i kao istražni zatvor a Rumljani je ponajbolje pamte kao Dom JNA.
Svoje „zlatno doba“ zidovi ovog doma pamte 60-ih i 70-ih godina sada već prošlog veka, kada je to bilo kultno mesto zabave mladih, sa čuvenim „igrankama u bašti Doma JNA“ i prvih taktova rokenrola. Generacije Rumljana svoje maturske večeri slavili su u ovom zdanju.
Zgrada nikada nije bila obnavljana. Ali je zato menjana naročito njena unutrašnjost, već prema aktuelnim potrebama, čime je narušavana njena autentičnost i jedinstvenost, navodi Bošković.